זוהר (זואי) מור

קצת עליי>

על הבלוג 

>

IT’S YOUR STORY

>

מה עוד באתר?

גיבורה של הסיפור החדש

כולנו חיים בתוך עולם של סיפורים. לא יותר ולא פחות. סיפורים ומיתוסים שאנחנו יוצרים, מזינים, אוהבים ושונאים. המציאות שלנו תלויה בסיפור האחרון שאנחנו בוחרים להאמין בו.
הסיפור, המיתוס שאני עוסקת בו היום הוא הסיפור הנשי. הנשים של היום יוצרות, יוזמות, בונות עסקים, ממציאות וכותבות את הסיפור הנשי החדש בכל תחום אפשרי. בעולם בו נשים לא קבעו את כללי המשחק ואת מבנה הסיפור, ההצלחה שלנו אינה דבר של מה בכך. למרות זאת ולא משנה כמה נשים מתאמצות להתקדם בעולם, עומדות ביעדים ומשיגות הישגים, בפנים רובנו עדיין לא שקטות. לא מסופקות. לא שלמות. מתוסכלות. הבערה בבטן לא שותקת. מה זה הדבר הזה? למה עם כל ההצלחות והעבודה הקשה, עדיין ישנה בושה? תחושה של תסכול וחוסר מיצוי? אנחנו עושות הכול נכון ולפני הכללים, אבל נראה שהתפיסה שלנו את סיפור חיינו היא קצת עקומה...


כפי שחלקכם יודעים, במקביל לעבודה ה'רגילה' שלי כעו"ד בתחום רגולציה וניהול סיכונים, אני עוסקת כבר שנים בלימוד ובמחקר של המיתולוגיה היוונית, כלכלה התנהגותית וסוגיות פמיניסטיות. איך הגעתי לשם? סיפור ארוך שהמקור שלו בין היתר בעבודה של שנים, בסביבה גברית מוחלטת, לרוב כאישה אחת ויחידה.

למה מיתולוגיה, כלכלה התנהגותית? כי כולם התחברו אצלי בראש ו- בספר אשר יצא ממנו.


החלטות ותפיסת מציאות סטטיסטיקה, ניהול סיכונים וקבלת החלטות, הן מילים גדולות שעוסקות במה שאנחנו עושים כל היום - מקבלים החלטות במצבים של חוסר וודאות, על מנת להגיע להחלטה הטובה והאפקטיבית ביותר עבורנו.

עוד משנות ה- 70 נעשו אינספור מחקרים בתחום הכלכלה ההתנהגותית, במטרה להבין טוב יותר למה אנחנו מקבלים את ההחלטות שאנחנו מקבלים, שאינו אפקטיביות תוך התעלמות מ'דגלים אדומים'. הממצאים מעניינים.

מסתבר שהמוח שלנו מוטה ומטעה אותנו באופן שוטף ותהליך המחשבה שלנו 'מזוהם', באי אלו תפיסות ורעיונות שאספנו (במודע או לא) לאורך השנים. זה הגורם לכך, שרוב הזמן אנחנו מקבלים החלטות לא אפקטיביות. תוצאה של מוח עצלן, מסקנות זריזות ותפיסות הצובעות לנו את המציאות.


פמיניזם ושוויוניזם

בשנים האחרונות המונח 'פמיניזם', זוכה למוניטין די גרוע ואני מצרה על כך. עוד ועוד נשים משתדלות להרחיק את עצמן ממושג זה, כאילו להיות בעד נשים, משמעו בהכרח להיות אנטי גברים; כאילו הפמיניזם לא עסק ועוסק בנשים אמיצות ופורצות דרך אשר בדמן ובזכותן, אני והן יכולות לקרוא, לכתוב, להצביע, להקים עסקים, לבחור עם מי להינשא ואם להינשא... להחזיק קניין ועוד ועוד.


רובנו היום מתייחסות ומתייחסים למצב הנתון, כאילו הוא היה כך מאז ומעולם. לא כך הדבר. עד לא מזמן, נשים חיו בסביבה ובעולם שונה לגמרי. הילרי קלינטון (שאינה דינוזאור...), תיארה את התהליך ההזוי שהיא עברה כאשר רצתה ללמוד משפטים. באותה העת, נשים מעטות מאוד פנו ללימודי משפטים והן נחשבו מוזרות ולא 'נשיות'. באותה העת על פרופסוריות למשפטים, ניתן היה רק לחלום. והיום, לא שנות אור מאותם ימים, המציאות שלנו אחרת. כל כך אחרת ששכחנו את העבר ואת המאבק להשוואת זכויות ואפשרויות בין המינים ויישור העקומה. הכול, על מנת שההפליה המובנית בלהיוולד אישה, תיעלם ונחייה בעולם בו נשים, גברים וכל מגדר שהוא יכולים לחיות חיים של חופש וכבוד וצדק.

מיתולוגיה

כאשר התחלתי ללמוד על המיתולוגיה היוונית (בערך בתקופה בה גיליתי שהשורשים שלי ביוון...) נפגשתי עם שבע אלות אולימפוס. שבע דמויות ארכיטיפיות של נשים מגוונות ושונות בתכלית השוני, שמייצגות שבע תבניות/פרדיגמות של תפיסות, חשיבה והתנהגות נשית. במהלך שנים של כתיבת הספר, האלות הראו לי שנשיות היא מארג עצום ומגוון של עוצמה טהורה. עוצמה שאינה מוגבלת להגדרה חברתית, זו או אחרת. עוד בעת העתיקה של אלות יוון, אתנה בחרה בקריירה ואי-הורות, דמטר בחרה באימהות, הרה רצתה רק נישואים וארטמיס לצוד (בין היתר נשים). כל אחת ביטאה נשיות נושכת אחרת וכולן נשים.

אחת המסקנות שלי מהלימוד על האלות ותיאוריות פמיניסטיות עכשוויות היא, שאין צורך ב 'ה-עצמה נשית'. העוצמה הנשית, קיימת מבלי שנידרש לקורסים והכוונה. היא נמצאת בפנים!! מצויה בגנים שלנו ובהיסטוריה הקולקטיבית שלנו כנשים. לפעמים היא רק צריכה נאדג' קטן, כדי להתעורר ולהתחבר למקור.


שינוי קטן בתפיסה, מבלי לוותר על העוצמה ועל הכלים ה'גבריים' הנפלאים אשר דוחפים להגשמה בתחומים רבים, יכול להביא לשינוי גדול בסיפור, שדרכו אנו יוצרות ויוצרים את המציאות...35 צפיות

לעדכונים ומידע על פוסטים חדשים, בבלוג  

Grainy Texture
בלוג

you may like...

  zohar zoe mor ©2020-2021

  © זכויות שמורות לזוהר מור

תנאי שימוש אלו, מחייבים את המשתמש באתר ומהווים חוזה בין המפעילה למשתמש

האתר כולל את הדעות והעמדות של הכותבת בלבד

הכותבת אינה אחראית לפרשנות של כותרות הפוסטים ו/או לאימתות או דיוקם של התכנים

התכנים מובאים בהשאלה לציבור בלבד, בהתאם לכללי מסחר הוגן ולא לשימוש מסחרי