ניהול סיכונים, קבלת החלטות, כלכלה התנהגותית ותפיסות מגדריות

זוהר (זואי) מור, עו"ד 

בכל הנוגע לקבלת החלטות, בני האדם הם לא מחשב 'תפוח' משוכלל, או תוכנה סטטיסטית מדויקת ו -  לא, לא כל בני האדם, נוצרו שווים. בעוד שיש אלו, אשר רואים בשמירה על החוק ובערכים של יושרה, המינות וכנות, כסטנדרטים גבוהים להתנהגות ועבודה שוטפים, יש אלו אשר רואים את הדברים אחרת. על מנת להתמודד עם קושי זה, ישנם כללי מוסר, הסדרה ברמה המדינית ותרבות ארגונית וציות ברמת התאגיד.

בנוסף להכרת תחום הרגולציה, הפן המשפטי ונושאים מעולם האתיקה והמוסר, אחד הפרמטרים החשובים והמעניינים ביותר בעיני בהקשר של קבלת החלטות, זה הפרמטר ההתנהגותי/פסיכולוגי. כלכלה התנהגותית, פסיכולוגיה חברתית, גורמים מניעים/חוסמים, מוטיבציות, היוריסטיקות, הטיות חשיבה – כולם משפיעים על הדרך בה אנחנו מקבלים החלטה.

תחום קבלת החלטות הינו תחום משגשג המושך חוקרים רבים, המעוניינים להבין 'למה אנחנו מחליטים מה שאנחנו מחליטים?'. בעוד שהיכולת לקבל החלטה ולבחור בחלופה אשר תספק תוצאה טובה ןבמקסימום תועלת, חשובה מאין כמוה לחיינו מבחינה חברתית, בריאותית, פיננסית ובכלל, הלכה למעשה קיים קושי לקבל החלטות אפקטיביות.

אחרי שנים של עיסוק ומחקר כעו"ד בתחום ניהול סיכונים וציות, בשוק המוסדי ובשוק הפרטי, עמדתי היא שניהול סיכונים במבנהו הנוכחי הינו תהליך קבלת החלטות חסר, אשר מתמקד בניהול ציפיות שליליות וניתוח אירועים שליליים מהעבר. אני מבססת את עמדתי, בין היתר על מחקרים אשר נערכו בשנים האחרונות, והעלו שתהליך ניהול סיכונים הינו ללא ספק יעיל בארגון (תהליך עושה סדר, וסדר מעלה את רמת היעילות), אך הוא אינו אפקטיבי. זאת, מאחר ומטרת העל של תהליך ניהול סיכונים - מניעת כשלים רב מערכתיים, לא מתממשת.

תחום ניהול הסיכונים היום, שואף להתבסס על חישובים סטטיסטיים, כמו התפלגויות והסתברויות. הבעיה היא שלא רק שמדובר בנושאים, אשר טווח הטעות בהם היא משתנה, אובייקטיבית הם די קשים להבנה. מסיבה זו, חוקרים טוענים היום (בהתבסס על ממצאי מחקרים, בתחום הכלכלה התנהגותית) שאנשים מגיבים קודם כל לתפיסת הסיכון שלהם ולא לחישוב הסיכון האובייקטיבי. מסתבר שההערכה והתפיסה האינדיבידואלית שלנו את לתוצאה שלילית אפשרית, משחקת תפקיד חזק יותר בקבלת החלטות, מאשר קיומם של כלים סטטיסטיים.

תחום זה מעניין אף יותר, כאשר באים לבחון את ההשפעות של תפיסות חברתיות מגדריות על תפיסת הסיכון של ותהליך קבלת החלטות. מחקרים רבים נעשו בתחום זה, על מנת לבחון האם ישנם פערים בתפיסות הסיכון בין גברים לנשים והממצאים מאוד מעניינים. במיוחד מעניינת ההטיה הלא מודעת, אשר משפיעה על חוקרים באופן ניתוח הממצאים הסטטיסטיים ואשר הביאה שוב ושוב לאותה מסקנה.

אם יש משהו שהמציאות מלמדת אותנו שוב ושוב וכל בר דעת מבין, זה שמה שלא נעשה וכמה שנתכונן, לא נוכל לברוח ממשברים שלא ציפינו להם. אם זה מבחינה פוליטית מדינית,  כלכלית מקומית או בינלאומית, בנקאית, עסקית ואישית, בסביבה של חוסר וודאות, אנחנו לעולם  לא נוכל לנהל את כל הסיכונים..

הביטחון שלנו לבצע עסקים, לעמוד ביעדי רווחיות ולהימנע מתביעות, תלונות, פגיעה בפעילות השוטפת ובמוניטין, תלויה לא רק ביכולת שלנו להתקין תקנות ונהלים, אלא ביכולתנו להביא את הסביבה ואת עצמנו לקבל את ההחלטה הנכונה.

©2020 by  zohar zoe mor ©. Proudly created with Wix.com

  © זכויות שמורות לזוהר מור

תנאי שימוש אלו, מחייבים את המשתמש באתר ומהווים חוזה בין המפעילה למשתמש

האתר כולל את הדעות והעמדות של הכותבת בלבד

הכותבת אינה אחראית לפרשנות של כותרות הפוסטים ו/או לאימתות או דיוקם של התכנים

התכנים מובאים בהשאלה לציבור בלבד, בהתאם לכללי מסחר הוגן ולא לשימוש מסחרי