Grainy Texture
החלטות וניהול סיכונים

קבלת החלטות וניהול סיכונים

זוהר (זואי) מור, עו"ד

תחום קבלת החלטות הינו תחום משגשג המושך חוקרים רבים, המעוניינים להבין 'למה אנחנו מחליטים מה שאנחנו מחליטים?'. זאת, בין היתר מאחר  וכל בר דעת מעל לגיל שש, יודע שהבחירות אשר נעשה לא ינבאו בוודאות את התוצאות אשר נקבל. 

There are no guaranties  

זה לא סוד, שאנחנו רוצים לקבל את ההחלטה הטובה ביותר לקידום האינטרסים שלנו. הבעיה היא, שאי אלו הטיות ומגבלות חשיבה, משפיעות עלינו באופן שההחלטות שאנחנו מקבלים והפעולות שאנחנו מבצעים, לא תואמות תמיד לאינטרסים אלו.

 

בנוסף לכך, רוב ההחלטות שלנו כוללות רכיב מסוים של סיכון. בעוד שהיכולת שלנו לקבל החלטה טובה ולבחור בחלופה אשר תספק תוצאה במקסימום תועלת, חשובה מאין כמוה לחיינו מבחינה חברתית, בריאותית, פיננסית ובכלל, הלכה למעשה קיים קושי לקבל החלטות אפקטיביות.  קושי זה קיים אצל אנשים בריאים מבחינה נוירולוגית, באותה מידה כמו אצל אנשים בעלי אתגרים נוירולוגיים רפואיים. מצב זה בהכרח מגביל את יכולתנו כבני אדם, לקבל החלטות 'טובות' ולחיות חיים באמת מצליחים ועצמאיים.[i] וכאשר מדובר על החלטות כלכליות, הסיפור אפילו יותר מסתבך.

סיכון הוא חלק אינהרנטי בפעילות העסקית ובחיים בכלל. בהקשר של קבלת החלטות, סטטיסטיקה וחקר ביצועים עושים הבחנה בין שלושה מצבים : תנאי וודאות, תנאי חוסר וודאות ותנאי סיכון. המונח "סיכון" מתייחס להשלכות השליליות ממצב טבע של חוסר הוודאות המצומצם, על פעולותינו ועונה על השאלות הבאות: מה יכול לקרות? מה הסיכויים שזה יקרה, או כמה אנחנו לא בטוחים בהחלטה שלנו? ו - מה התוצאות האפשריות ?

מאחר וחוסר וודאות הוא מצב פסיכולוגי שקשה לקבלו ומנגד, הוא חלק ממה שניתן להגדיר כחוקי הטבע ביקום בו אנו חיים, אנחנו מחפשים כל הזמן אמצעים לצמצם את חוסר הוודאות מחד ולהגדיל את הביטחון שלנו, מאידך.

 

[i] Johannes Schiebener & Matthias Brand, 'Decision Making Under Objective Risk Conditions–a Review of Cognitive and Emotional Correlates, Strategies, Feedback Processing, and External Influences 'Neuropsychol Rev (2015) 25:171–198 DOI 10.1007/s11065-015-9285-x

ניהול סיכונים כאמצעי לקבלת החלטות

ניהול סיכונים בהקשר הארגוני, חותר להשתמש בכלים סטטיסטיים ותחזיות, על מנת לצמצם את הסיכוי להתממשות סיכונים מוכרים, כאמצעי להתמודד עם הצורך לקבל החלטות במצבים של חוסר וודאות.

 

התהליך שואף לנהל את מצבי חוסר הוודאות האינהרנטיים לפעילות

שימוש בסטטיסטיקה לקבלת החלטות - ביקורת

אחד האמצעים להתמודדות עם הצורך לקבל החלטות במצבים של חוסר וודאות, הוא שימוש בכלים סטטיסטיים על מנת לצמצם את חוסר הוודאות. במקרה זה, מדובר בביצוע של תחזיות על משתנים ועל תוצאות, שימוש בכלים סטטיסטיים ומתמטיים, על מנת לקבוע מה ההסתברות להתרחשות של תוצאה מסוימת וקבלת ערך כמותי.

החלטה ותנאי חוסר וודאות

בהקשר של קבלת החלטות, סטטיסטיקה וחקר ביצועים עושים הבחנה בין שלושה מצבים : תנאי וודאות, תנאי חוסר וודאות ותנאי סיכון. מאחר ומצבים של חוסר וודאות הינם מצבים קשים, ברמה האישית וברמה ארגונית או ממשלתית, עולמית לאורך השנים סיגלנו לעצמנו אי אלו דרכים להתמודדות עם חוסר וודאות.

תהליך קבלת החלטות

קבלת החלטות עניינה בקביעת דרך פעולה מועדפת, במסגרת מצבי טבע נתונים להשגת יעד מוגדר. כבר מההגדרה עולה כי קבלת החלטות היא תהליך מאוד אישי, לא רק שדרך הפעולה צריכה להיות מועדפת על ידי המחליט

לקריאת המאמר שלי בנושא אפקטיביות ניהול סיכונים במערכת הבנקאית בישראל - הרבעון לבנקאות  182. מאי 2019

לחצו 

למידע נוסף, צרו קשר עכשיו!

פרסומים בנושא
Image by Thought Catalog
קצת עלי....
זוהר (זואי) מור

אקדמאית, עורכת דין, מנהלת רגולציה, כותבת ומרצה. חוקרת בתחום ניהול סיכונים ומגדר, קבלת החלטות, תפיסות מגדריות וארכיטיפים של אלות יוון

פוסטים בנושאים אלו ואחרים, מתעדכנים בשוטף בבלוג באתר.

תמצאו שם ממצאי מחקרים ומחשבות על ניהול הסיכונים וסטטיסטיקה, קבלת החלטות, ציות, כלכלה התנהגותית, מגדר, פמיניזם ואלות אולימפוס ועוד...

©2020 by  zohar zoe mor ©. Proudly created with Wix.com

  © זכויות שמורות לזוהר מור

תנאי שימוש אלו, מחייבים את המשתמש באתר ומהווים חוזה בין המפעילה למשתמש

האתר כולל את הדעות והעמדות של הכותבת בלבד

הכותבת אינה אחראית לפרשנות של כותרות הפוסטים ו/או לאימתות או דיוקם של התכנים

התכנים מובאים בהשאלה לציבור בלבד, בהתאם לכללי מסחר הוגן ולא לשימוש מסחרי